MKS RUCH Ryki - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Wyniki

Ostatnia kolejka 1
FC ROSOSZ (O) 6:4 ARGA GRABÓW (O)
TRAKO (O) 7:3 SAMI SWOI (O)
DRUŻYNA A (A) 3:9 MED - SPORT (A)
SEWIT (O) 10:3 PGKIM (A)
PREMIUM FRUITS (O) 6:9 VAILLANT TEAM (O)
CARLOS (A) 7:8 OGNISKO MUZYCZNE (A)

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 2
ARGA GRABÓW (O) - OGNISKO MUZYCZNE (A)
VAILLANT TEAM (O) - CARLOS (A)
PGKIM (A) - PREMIUM FRUITS (O)
MED - SPORT (A) - SEWIT (O)
SAMI SWOI (O) - DRUŻYNA A (A)
FC ROSOSZ (O) - TRAKO (O)

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 183, wczoraj: 403
ogółem: 3 410 195

statystyki szczegółowe

Historia

HISTORIA
 Miejskiego Klubu Sportowego

   Pierwsze mecze piłkarskie w Rykach rozgrywane były na placu przy starym kościele przeznaczonym do rozbiórki. Pierwszą osobą posiadającą ubiór piłkarski i piłkę był Zygmunt Jaskólski, który znał przepisy i na boisku był jednocześnie piłkarzem i sędzią. Inni gracze w starych trzewikach i na boso całe dnie uganiali się za piłką. Byli to: Kępka Józef, Piątkowscy Lucjan, Edmund i Henryk, Owczarscy Zbigniew, Kazimierz, Sławek i Wacław, Wydra Bolesław, Gałązka Lucjan, Krupiński Kazimierz, Miłosz Marian i Edward i wielu innych.

 W 1935 r. trzech pionierów ryckiego sportu: Zbigniew Owczarski, Zygmunt Ochnio i Edward Kuchnio, założyło drużynę piłkarską o nazwie „Trójka”. Pierwsze boisko odmierzono krokami i ustawiono bramki na placu targowym nad Buksą nazywanym pasterniakiem. W soboty i niedziele grano tam mecze z drużynami z okolic i miejscową drużyną młodzieży żydowskiej która nazywała się Hapoel.

Od 1936 r. zmieniono nazwę drużyny na „Strzelec” Ryki. Kapitanem drużyny był Zbigniew Owczarski. Od tego czasu zaczęto rozgrywać mecze z drużynami z okolicznych miast: Dęblina, Puław, Garwolina i Łukowa. Wielu miejscowych graczy uczęszczało do szkół właśnie w tych miastach. Wszyscy posiadali już odpowiednie stroje i znali przepisy.

Na początku lat 50-tych przeżywał trudności organizacyjne i ze względów finansowych przemianowano nazwę na KS Spójnia a w 1955 r. na Klub Sportowy Sparta

 W 1957r. patronat nad klubem objął Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni Rolniczych i klub przemianowano na LZS Ryki . W tym samym roku powołano Społeczny Komitet Budowy Boiska oraz pierwszą drużynę juniorów, a rolę trenera powierzono Romanowi Piątkowskiemu.

Najczęściej występującymi w tym okresie zawodnikami byli: Osiak Tadeusz – Mucha, Dobrowolski Jerzy, Głodek Marian, Piątek Mieczysław,  Piątek Henryk – Linek, Piątek Edward, Kwapisz Edward – Dymsza, Kwapisz Franciszek, Piątkowski Marian, Piątkowski Janusz, Wójcicki Stanisław, Miłosz Lucjan – Bajan, Nędza Kazimierz, Celiński Ryszard, Miłosz Genio, Błachnio Waldemar, Gołaszewski Jacek, Kopyść Witold, Łukasik Czesław, Szczepański, Tomaszek Zenon, Wiórkiewicz Władysłąw, Walczak Bogdan. Kibice śpiewali im:

 

Sportowców tutaj widzicie

Strzelić gola to jest fraszka

Zwłaszcza że czeka już na nich

Po meczu – wody… flaszka

 

Po zakończeniu działań wojennych ludzie, którzy przed wojną byli związani ze sportem, zaczęli organizować mecze piłkarskie reprezentacjami miast: Łukowa, Dęblina i Kozienic. Należeli do nich Stanisław Doliński, Stanisław Surmacz, Edward Kuchnio oraz Zbigniew Owczarski. To z ich inicjatywy w 1948r. zgłoszono do rozgrywek pierwszą drużynę piłkarską reprezentującą Ryki, pod nazwą LZS "Plon" i grającą w klasie "C" woj. lubelskiego. Było to możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu, zapałowi i zainteresowaniu mieszkańców oraz korzystnej sytuacji jaka wytworzyła się po utworzeniu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Rykach. Pierwszy Zarząd Klubu tworzyli: Zbigniew Romarz - prezes, Władysław Jędrych - sekretarz, Wacław Owczarski - skarbnik, Stanisław Janus, Władysław Jeżewski - członkowie oraz Mieczysław Traczyk - gospodarz. Grającym trenerem był Zbigniew Owczarski. Grano z klubami: Gwardia Łuków, Wisłą Puławy, , Sparta Zamość, Opolanka Opole, Pogoń Szczebrzeszyn, Orlęta Radzyń, Drukarz Lublin, Unia Lublin, Viktoria Krasnystaw, Tomasowia Tomaszów i Orlęta Dęblin. Po roku gry w "C" klasie, drużyna awansowała do "B" klasy. Na mecze jeżdżono rowerami, pociągami oraz prywatnymi samochodami Jana Sarepy i Eugeniusza Szopy.


darmowy hosting obrazków


   W 1959r. Z powodu remontu boiska zawieszono działalność sekcji piłki nożnej na rok. Drużyna musiał zaczynać grę od C klasy. W 1960 r. na prezesa wybrano Wielgosza Henryka, a potem Horosza Edwarda Do zespołu doszli nowi gracze: Pawlak Janusz, Żelazny Czesław, Mentel Zbigniew i Pawlak. Drużyna awansowała do B klasy w której grał przez kilka lat. Powstały sekcje piłki siatkowej, ręcznej, tenisa stołowego i zapasów. Grano z drużynami z województwa warszawskiego: OKS Otwock, Syrena Warszawa, Radość Falenica, Mazur Karczew, Pogoń Siedlce, Wilga Garwolin, Drukarz i Olimpia Warszawa.


darmowy hosting obrazków


Od roku 1966 funkcję prezesa pełnił Kryczka Stanisław. Do drużyny dołączyli nowi zawodnicy: Wąsik – Cenio, Baran Kazimierz – Józio, Czerniejewski Marek, Kucharski – Ryfka, Bąk, dwóch Skrzypców Marian i Ryszard – Lolków, Woźniak Mieczysław, Górski Edward, Piotrowski Marcel – Dziadek, Bernard Deleszkiewicz, Wojciechowski Tadeusz, Napora Kazimierz.

  Od 1967r. Kiedy to skończył się patronat P.Z.G.S. nazwę klubu zmieniono  na LKS Ruch. Prezesem został Grzybek Janusz.

Drużyna Ruchu przez kolejnych kilka sezonów grała w B klasie zajmując wysokie miejsca w tabeli. Rywalizowała w lidze z takimi drużynami jak: Burza Pilawa, Siedlce, Mazovia Mińsk, Victoria Sulejówek.

W 1968 roku przy Powiatowym Zarządzie Dróg powstał sekcja piłki nożnej. Obrała sobie nazwę Fregata i zaczęła  grę w C klasie. Po roku awansowała do wyższej klasy i grała w jednej lidze z Ruchem


darmowy hosting obrazków


W sezonie 1970/71 drużyna Ruchu awansowała do A klasy. Jednocześnie w rozgrywkach Pucharu Polski awansowała do szczebla wojewódzkiego, w którym wygrała z rezerwami Legii Warszawa a uległa Żyrardowiance.

Awans do A klasy wywalczyli.  Bramkarz: Parzyszek – Harcerzyk, obrońcy: Gągała Zbigniew – Główkarz, Wożniak Kazimierz – Luby, Baran Kazimierz – Józio o lewej nodze, Czerniejewski Marek, pomocnicy: Wąsik – Cenio, Siemiński – Foik, Banaszek Waldemar, Napora Kazimierz, napastnicy: Białobrzeski, Miłosz Lucian – Kiwacz, Miłosz Andrzej, Bieńczyk Ryszard, Głodek – Synek,Turkowski Wojciech. Drużynę prowadził Piątkowski Roman, a oni śpiewali mu:

 

Romek drużynę trenował

Aż ją do klasy A wmeldował

Ze strzelą gola to ufa

Gdy tylko krzyknie im LUFA!

 

Na jesieni rozpoczęły się trwające przez 3 kolejne lata prace remontowe na boisku. Klub korzystał z boiska w J.W. w Stawach.

Sezon 1973/1974 był bardzo trudnym okresem dla drużyny. Seniorzy spadli do klasy B, juniorzy zajęli III miejsce. Wielu zawodników zakończyło swą bogata karierę, rezygnację z prowadzenia drużyny złożył także trener Roman Piątkowski. W 1974 r. doszło do kolejnych wyborów zarządu. Prezesem został Mieczysław Woźniak – nauczyciel wychowania fizycznego w Technikum Budowlanym w Rykach. Funkcję instruktora objął Zbigniew Wojtasiewicz. Do drużyny seniorów przeszli juniorzy: Krzysztof Marek, bracia Marcinkowscy, Zbigniew Joński. W tym czasie oddano do użytku remontowaną od trzech lat płytę boiska.

Sezon 1975/1976 przyniósł I miejsce w swojej grupie drużynie seniorów. Do awansu do klasy A jednak nie doszło, ponieważ w tym czasie nastąpiła reorganizacja administracyjna państwa, w wyniku, której Ryki znalazły się w województwie lubelskim.

Dzięki porozumieniu z kierownictwem ZPOW "Hortex" zmieniono w 1976 roku nazwę klubu na LZS Hortex. Zmiana nazwy była konieczna z uwagi na otwarcie możliwości pomocy finansowej i materialnej w postaci dotacji pieniężnej, zakupu sprzętu, zabezpieczenia transportu oraz wykonywania remontów budynków i stadionu. Nowym prezesem zarządu został Bogdan Walczak

   Znacznym sukcesem młodych piłkarzy z Ryk było wygranie turnieju "Dzikich Drużyn" organizowanego przez dział sportowy Trybuny Mazowieckiej.

   Na szczeblu powiatu Tarpany pokonały drużynę z Rososzy i „Orłów” z Ryk. Rozgrywki rejonowe odbywały się w Karczewie. Tam ryckie „Tarpany” pokonały gospodarzy 2:1 i reprezentacje Otwocka 4:1. Półfinały i finał został rozegrany w ciągu trzech dni w Wołominie oraz w Pruszkowie. W Wołominie rycka drużyna pokonała Pruszków 3:2 ( po bramkach Marka Czerniejewskiego  (2) i Krzysztofa Marka) oraz Ciechanowem 1:0 po bramce Stanisława Burka. W finale wygrali z drużyną Żyrardowa 3:0 po bramkach Stanisława Burka (1) i Marka Czerniejewskiego (2).
   29.04.1971 r. juniorzy "Ruch-u" pod nazwą Tarpany rozegrali pierwszy między narodowy mecz w historii klubu z juniorami: mistrzem Litwy "Pusinas Alitrus", wygrywając 3:2. Kolejny mecz rozegrali z Czechami, drużyną "Sokoła" Krachleby pokonując ich 2:1. W rewanżu Czesi u siebie wygrali 2:1. W 1973 roku juniorzy zajęli I miejsce i awansowali do ligi wojewódzkiej. Niestety, z braku funduszy nie uczestniczyli w rozgrywkach.

Koniec lat siedemdziesiątych obfitował również w spotkania towarzyskie. Aż trzykrotnie dzięki zaangażowaniu Andrzeja Kostyry Ryki gościły drużynę gwiazd polskiego sportu, w składzie której byli m.in.: Bernard Blaut, Hubert Wagner, Henryk Apostel, Edmun Zientara, Janusz Peciak, Andrzej Supron, Władysław Komar, Grzegorz i Paweł Skrzeczowie, Robert Gadocha.  

   Sezon 1977/1978 przyniósł drużynie seniorów upragniony awans do klasy A, natomiast juniorzy awansowali do Ligi Wojewódzkiej. Zarząd klubu w nagrodę za awans i za dobre przygotowanie ekipy do rozgrywek w klasie A, zorganizował po raz pierwszy w dziejach klubu obóz sportowy dla zawodników w Kluczkowicach. Obóz trwał dwa tygodnie.

    Drużyna seniorów utrzymała się w klasie A plasując się na VIII miejscu w tabeli. W styczniu 1979 r. na walnym zebraniu klubu wybrano nowy zarząd, którego prezesem został Bogdan Walczak. W rozgrywkach mistrzowskich Klasy Wojewódzkiej A drużyna zajęła 10 miejsce. W sezonie 1979/1980 seniorzy z trudem utrzymali się na ostatnim miejscu w grupie A, juniorzy zaś wywalczyli IV miejsce. Sezon 1980/1981 nie należał do udanych dla grupy seniorów, po słabej grze spadli do klasy B. Juniorzy zajmując w swojej grupie I miejsce, pokonali w rozgrywkach finałowych Górnik Łęczna i awansowali do Klasy Okręgowej Juniorów. Dobra postawa zawodników z Ryk w rozgrywkach została zauważona przez kadrę trenerską województwa lubelskiego. Wynikiem tego było powołanie dwóch zawodników: Tomasza Piątkowskiego i Zbigniewa Sieraja do reprezentacji regionu. Kolejny sezon 1981/1982 seniorom przyniósł II miejsce w swojej grupie. Drużyna juniorów, zaś na 12 grających drużyn w Klasie Okręgowej zajęła IX lokatę.

   W 1982 r. wybrano nowy zarząd klubu, którego prezesem został Czesław Tokarski. Z drużyna juniorów rozpoczął pracę jako trener Ryszard Kostyra, a z seniorami Roman Piątkowski. Uchwałą zarządu LOZPN powołano Klasę Międzyokręgową Seniorów i Juniorów lubelsko – zamojską. Dzięki tym zmianom seniorzy powrócili do klasy A. Drużyna juniorów pomimo utrzymania się w Klasie Wydzielonej, została z niej wycofana przez zarząd klubu z powodu braku

pieniędzy.

   Sezon 1983/1984 był bardzo trudnym okresem dla LKS Hortex.

Pogorszyła się znaczne sytuacja finansowa klubu. Po raz kolejny wybrano prezesa, którym został Janusz Woliński. Drużyna juniorów w tym sezonie rozgrywała kolejne mecze w swojej grupie zajmując I miejsce. W sezonie 1984/1985 drużyny seniorów i juniorów zajęły w swoich grupach III miejsca.

Jesienią 1985 r. zrezygnował z pracy w klubie wieloletni piłkarz, a następnie trener Ryszard Kostyra. Sezon 1985/1986 seniorzy rozpoczęli pod kierunkiem Romana Piątkowskiego. W tym sezonie seniorzy uplasowali się na III, a juniorzy na II miejscu w swoich grupach. W lutym 1986 r. wybrano nowy zarząd klubu LKS Hortex, którego prezesem został Janusz Woliński. Nowy zarząd we współpracy z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego zorganizował w celu dobrego przygotowania do sezonu 1986/1987 obóz szkoleniowy w Górznie w woj. Leszczyńskim dla 25 zawodników (seniorów i juniorów). Drużyna seniorów prowadzona od 1986 r. przez Krzysztofa Marka utrzymała się w grupie A.

Od sezonu 1987/1988 opiekę nad drużyną seniorów przejął Edmund Marciniak. Zasilił on drużynę poprzez sprowadzenie byłych zawodników trzecioligowej Wisły Puławy. Młodzików starszych poprowadził Roman Piątkowski, a juniorów Krzysztof Marek. Dobra praca trenera i zawodników drużyny seniorów zaowocowała zdobyciem I miejsca w tabeli i awansem do A klasy okręgowej. Młodsi zawodnicy zajęli w swoich grupach V miejsce. Zarząd klubu w celu pozyskania środków finansowych zaczął organizować loterie fantowe, sprzedaż piłek, proporczyków znaczków i szalików klubowych. Bilety na poszczególne mecze rozprowadzane były po miejscowych zakładach pracy. W lutym 1988 r. przybyła do Polski i rozgrywała mecze towarzyskie z zespołami województwa lubelskiego rumuńska drużyna Tractorul Brasow. Rozegrała ona również mecz z LKS „Hortex” wygrywając 3:1. Dzięki temu spotkaniu nawiązano bliższe kontakty między klubami i w niedługim czasie rycka drużyna wyjechała na kilkudniowy pobyt do Rumunii. Rozegrała z miejscowymi drużynami kilka meczów towarzyskich.

W rundzie jesiennej 1988/89 r. zgłoszono dodatkowo do rozgrywek piłkarskich trampkarzy starszych i młodszych oraz drużynę klasy spartakiadowej. W tej rundzie drużyny uplasowały się w środkowych częściach tabeli swoich grup. Dobra sytuacja finansowa, prawidłowo szkolenie, integracja czynników społecznych sprzyjały prawidłowemu funkcjonowaniu klubu w końcu lat osiemdziesiątych. Niestety sytuacja gospodarcza w kraju w następnych latach diametralnie odwróciła sytuację. W klubie zrezygnowano z pracy z młodzieżą pozostawiając jedynie sekcję seniorów. Mimo tego  drużyna piłkarska plasowała się  w końcu tabeli  Ligi makroregionalnej (utworzonej w 1996 r. przez połączenie z Ligą Okręgową Radomską). Prezesami klubu byli w tym czasie Kazimierz Woźniak (1990-1994), w latach Tadeusz Polak(1994-1996)  i ponownie Kazimierz Woźniak (1996-1999 ), a trenerami Krzysztof Marek, Jarosław Czupryn.

Na przełomie wieków z finansowania klubu wycofał się ZPOW Hortex i klub powrócił do dawnej nazwy „Ruch” , a nowym prezesem został Krzysztof Wojewoda (1999-2003), trenerem zaś ponownie Krzysztof Marek.

 HORTEX Ryki 1995
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki

<a href="http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9b1e1df173d965d6" target="_blank"><img src="http://images27.fotosik.pl/39/9b1e1df173d965d6med.jpg" border="0" alt="darmowy hosting obrazków"/></a>

HORTEX Ryki zima 1996
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki


HORTEX Ryki wiosna 1997
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

   AUTO-MRÓZ Ryki wiosna 2005
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki

<a href="http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4f62b80e60e38751" target="_blank"><img src="http://images25.fotosik.pl/39/4f62b80e60e38751med.jpg" border="0" alt="darmowy hosting obrazków"/></a>

<a href="http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ff2c9137c8117b65" target="_blank"><img src="http://images26.fotosik.pl/39/ff2c9137c8117b65med.jpg" border="0" alt="darmowy hosting obrazków"/></a>

AUTO-MRÓZ Ryki jesień 2006

Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki


MKS Ryki wiosna 2007
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki

trampkarze starsi MKS Ryki jesień 2007
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki

<a href="http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=779a6b5454e6b152" target="_blank"><img src="http://images26.fotosik.pl/85/779a6b5454e6b152med.jpg" border="0" alt="darmowy hosting obrazków"/></a>


młodzicy młodsi Jesień 2009
Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki    

Tabela ligowa

Reklama